Mi a családállítás?

Mikor segíthet a családállítás

  • szeretnéd rendezni a családi kapcsolataidat, vannak nehéz terheid, gyermekkori sérelmeid, rossz a kapcsolatod a szüleiddel
  • párkapcsolati problémáid vannak (nem jön az igazi, folyton elhagynak, én hagyom el mindig a másikat, hogyan működhetne jobban a kapcsolatom?)
  • betegségek/ fizikai tünetek lelki hátterét szeretnéd megtudni…vajon mit szolgál a tünetem, mire hívja fel a figyelmet?
  • újra és újra ugyanazokat berögzült mintákat ismétled, amiktől szeretnél megválni
  • hivatással, munkával kapcsolatos elakadásokkal küzdesz
  • gyerekvállalás előtt állsz (Miért nem jön a baba? Miért félek a gyermekvállalástól? Hogyan állok az anyasághoz/apasághoz?)
  • döntési helyzetben vagy, és nem tudod, merre lenne jobb indulni
  • visszatérő félelmeid, kudarcaid vannak
  • kilátástalannak tűnő helyzetben vagy
  • önmegvalósítási problémáid vannak
  • kiskorú gyermekednek van elakadása, valamilyen problémája, tünete

A családállítás abból indul ki, hogy az úgynevezett családi lélekben tértől és időtől függetlenül elraktározódik minden információ. Minden trauma, sérülés, előző generációkban történt esemény lenyomata megtalálható ebben a mezőben. A családállítás elmélete szerint vannak bizonyos törvényszerűségek, amelyek, ha megsérülnek, akkor sérül a család rendje. A családi lélek ezek kiegyenlítésére törekszik, ezért jelenik meg egy korábbi probléma egy későbbi generáció tagjának elakadásaként.

A másik kiindulási dolog, hogy egyénként az a legfontosabb számunkra, hogy a származási családunkhoz, a klánhoz tartozzunk bármi áron. Ezért lehetnek bennünk rejtett lojalitások, kötések, szolidaritást vállalunk egy családtaggal (akár olyannal is, akit nem is ismerünk), csak azért, hogy a családhoz tartozzunk. Ebből fakad az, hogy nem értjük, miért nem sikerül az életünkben az, amennyire annyira vágyunk, pedig tudatosan akár sokat is teszünk érte.

Bert Hellinger, a módszer kidolgozója több mint 40 éve felismerte, hogy ezt a mezőt, a családi emlékezetet lemodellezhetjük úgy, hogy idegen emberek megszemélyesítik a családtagokat vagy egyéb, az elakadással kapcsolatos fogalmakat. Így láthatóvá válik az a családi dinamika, korábbi kötés, lojalitás vagy éppen kitagadás, ami a kliens aktuális helyzetére hatással van.

Ezek szabad szemmel nem látható dolgok, a tudatalattiban működtetnek minket. Fel nem oldott feszültségként hatnak ránk. A családállítás megláttatja ezeket az dinamikákat, és megadja a feloldás lehetőségét.

A családállításon való részvételhez nem kell semmilyen készség, képesség, nem is hiten alapul. Elég a szándék a részvételhez. Amint elindul egy állítás, a képviselők egész egyszerűen elkezdik érzékelni a képviselt rendszerelem/személy energiáját, ennek megfelelően éreznek, mozognak.

A családállító a megjelenített képek segítségével dolgozik, ezekbe beavatkozik, „rendet tesz”, és a megfelelő változtatások hatnak majd a kliensre, és indíthatják el a változást.

És mi van, ha megtaláltam az okot? Mindig ez a fő kérdés minden módszernél.

Sokan sokféleképpen vezetik a családállítást. Én a Rendszerakadémián tanultam, ahol a tanáraim Federer Ágnes, Csurgó Sándor és Szabó Szilvia voltak. Ez az iskola a megoldásorientált családállítást képviseli, amely arra fókuszál, hogy ne csak feltárja a probléma gyökerét, ne vesszen el a múltban, hanem a megoldás felé, a kivezető útra állítson.

„A miértek helyett, ami a problémába visz, arra koncentrálunk, hogy mit szeretnél? Min szeretnél változtatni? Ezek a kérdések fognak a múltból a jelenbe és a jövőbe vezetni, ugyanis: “A probléma elemei nem egyeznek meg a megoldás elemeivel.” Ludwig Wittgenstein* Azaz, hiába tudod, hogy hogyan kerültél bele egy bizonyos helyzetbe, és szeded ezt ízekre, attól még nem fogod tudni a megoldást.”
Szabó Szilvia

A kliens már az állítás elején megfogalmazza, hogy mit szeretne, hová szeretne eljutni. Ezt tartjuk szem előtt az állítás során, és ennek megfelelően megmutatjuk, hogy a kliensnek a felismerésen és elfogadáson túl –ami elengedhetetlen része a változásnak- mit kell tennie a vágyott cél elérése érdekében. Innentől kezdve a döntés az ő kezében van.

 

Mi NEM a családállítás és mikor nem ajánlott?

A családállítás nem terápia, az általam nyújtott szolgáltatás önismeret és közérzetjavító tevékenységnek minősül, és nem helyettesíti az orvosi kezeléseket.

Pszichiátriai kezelés, gyógyszeres kezelés alatt álló személyek nem vehetnek részt családállításon.

Aki terápiában vesz részt egyeztessen  terapeutájával a részvételről. Van olyan terapeuta, aki  szívesen jön a kliensével az állításra, így könnyebben tudják a későbbi munkájukban a tapasztaltakat megbeszélni.

Telefon

0620/217-9055

Új időpontok csoportban budapesten

  • április 14 vasárnap 10-17 óráig
  • május 4. szombat12-18 óráig
  • május 21. kedd 10-16 óráig
  • június 1. szombat 10-17 óráig

Helyszín

Budapest, XII. kerület:

egyéniben és csoportban

 

Esztergom: egyéni állítások

A családállítás nem terápia, az általam nyújtott szolgáltatás önismeret és közérzetjavító tevékenységnek minősül, és nem helyettesíti az orvosi kezeléseket.  Ezért pszichiátriai vagy gyógyszeres kezelés alatt álló személyeket sajnos nem tudok vállalni.